Restaurant Manager (m/f)
Falkensteiner Hotels & Residences
Prague, Hlavni mesto Praha, Czech Republic
před 1 dnem

Do you want to be part of a steadily growing family-owned business, running more than 30 hotels & residences in Europe? Would you like to contribute to creating a feel-good home away from home for our guests?

At Falkensteiner you can expect a dynamic and open team that values both innovation and tradition. We are looking forward to getting to know you and soon welcome you as part of our team in Prague as :

Restaurant Manager (m / f)

YOUR TASKS :

  • Coordinates all F&B services provided by the kitchen, service, and the Sales Department
  • Actively looks after guests and is responsible as the MOD
  • Cost management; especially for material usage and labor costs
  • Manages and monitors purchasing, including inventory
  • Manages, motivates, and trains employees and trainees
  • Complies with hygiene and quality standards and checks the quality of the food and beverage offered, as well as of the buffet
  • Plans and implements various specials together with the bar, restaurant, and kitchen
  • Supervises and maintains the F&B outlets in terms of cleanliness and tidiness
  • Prepares the offerings for the F&B outlets in lieu with the Head Chef, as well as their pricing
  • Plans and implements the training for trainees
  • Daily sales check between cash register and business systems
  • Allocates service personnel and ensures that personnel is assigned optimally (rosters and vacation schedules)
  • YOUR PROFILE :

  • At least 2 3 years of work experience as a Restaurant manager
  • Completed vocational training as a waiter or in a similar area
  • Leadership and management skills; excellent social skills
  • Organizational skills, self-initiative, and the ability to handle high-volume workloads
  • Excellent written and spoken Czech and English; additional languages are desirable
  • Excellent Microsoft Office skills
  • Experience with the Protel (PMS) and Point of Sales system (Novacom)
  • Experience with an Inventory Management System
  • Strong guest focus and service orientation; enjoys interacting with people; team player
  • A can-do attitude and a hands-on mentality
  • OUR BENEFITS :

  • All-inclusive onboarding for a good start at work
  • Buddy program
  • Healthy and balanced employee meals in our team restaurants (also on days off)
  • Free use of the fitness area
  • Individual development planning and support through internal and external training and development opportunities
  • Cross-exposure opportunities in other Falkensteiner hotels
  • Opportunities to help shape the future in a dynamic and open working environment
  • Attractive location for sports and leisure activities
  • Falkensteiner vacation weeks at greatly discounted rates
  • Team Member Rate and Family & Friends Special Rates with additional discounts on F&B and spa services
  • Further benefits can be found here : https : / / www.falkensteiner.com / en / employer#benefits

    If you have any questions, please do not hesitate to contact us by e-mail.

    Please apply exclusively via the "Apply for this job" button.

    We are looking forward to receiving your application!

    CONTACT : Claudio Sturm, General Manager · claudio.sturm falkensteiner.com · Opletalova 1402 / 21, 110 00 Praha 1

    blog.falkensteiner.com

    Czech version :

    Chcete se stát součástí neustále rostoucího rodinného podniku, který provozuje více než 30 hotelů a rezidencí v Evropě? Chtěli byste se podílet na vytváření dobrého pocitu z domova pro naše hosty?

    Ve společnosti Falkensteiner můžete očekávat dynamický a otevřený tým, který si cení jak inovací, tak tradic. Těšíme se, že Vás poznáme a brzy přivítáme v našem týmu v Praze jako :

    Restaurant Manager (m / ž)

    POPIS POZICE :

  • Koordinace všech F&B služeb zajišťovaných kuchyní, obsluhou a obchodním oddělením
  • Aktivní péče o hosty a zodpovědnost jako MOD
  • Řízení nákladů; zejména v oblasti využití materiálů a mzdových nákladů
  • Řízení a sledování nákupu; provádění inventur
  • Vedení, motivace a zaškolování zaměstnanců a praktikantů
  • Dodržování hygienických a kvalitativních standardů, kontrola nabízených jídel a nápojů, stejně jako bufetu
  • Plánovaní a implementace různých speciálních nabídek s barem, restaurací a kuchyní
  • Kontrola a udržování F&B středisek v čistotě a pořádku
  • Příprava nabídek pro F&B střediska ve spolupráci s šéfkuchařem a jejich naceňování
  • Plánování a implementace zaškolování pro praktikanty
  • Denní kontrola prodejů v pokladně a v hotelovém systému
  • Plánování personálu a jeho optimálního využití (plány směn a dovolených)
  • PROFIL UCHAZEČE :

  • Nejméně 2-3 roky praxe jako Restaurant manažer nebo manažer restaurace
  • Dokončené vzdělání v oboru číšník nebo v podobné oblasti
  • Vedoucí a manažerské dovednosti; vynikající sociální dovednosti
  • Organizační dovednosti, vlastní iniciativa a schopnost zvládat velké objemy práce
  • Vynikající znalost němčiny a angličtiny slovem i písmem; další jazyky jsou výhodou
  • Vynikající znalost Microsoft Office
  • Zkušenosti s Protelem (PMS) a Point of Sales systémem (Novacom)
  • Zkušenost se systémem managementu inventur
  • Silná orientace na hosta a služby; potěšení z interakce s lidmi; teamový hráč
  • Pozitivní a aktivní přístup
  • NABÍZÍME :

  • All-inclusive onboarding pro dobrý start v práci
  • Zdravé a vyvážené zaměstnanecké stravování
  • Individuální plánování rozvoje prostřednictvím interních a externích školení
  • Příležitosti podílet se na utváření budoucnosti v dynamickém a otevřeném pracovním prostředí
  • Zvýhodněné ceny pro zaměstnance za ubytování a služby v rámci společnosti Falkensteiner
  • Veškeré informace o benefitech společnosti : https : / / www.falkensteiner.com / en / employer#benefits

    případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat e-mailem.

    Odpověď na inzerát podávejte výhradně prostřednictvím tlačítka "Apply for this job" níže.

    Těšíme se na vaši odpověď!

    Nahlásit tuto nabídku
    checkmark

    Thank you for reporting this job!

    Your feedback will help us improve the quality of our services.