Senior Regulatory Submissions Associate
Covance
Prague, Czech Republic
před 4 dny

Job Overview :

Covance is expanding and is looking to recruit a Senior Regulatory Submissions Associate to join the team, candidates can be based anywhere in the EMEA region.

The role is responsible for the timely preparation of submissions to Regulatory Authorities in support of investigational and marketed products.

You will Interact with Regulatory Authorities and with clients to support regulatory activities. Proactively interact with other Covance groups and clients to provide guidance regarding Regulatory Authority requirements and project timelines and requirements.

Working with minimal supervision, it is the responsibility of the Senior Regulatory Associate to prepare documents to the required standard and to maintain awareness of current regulatory standards related to submissions for drug and biologic products.

Education / Qualifications :

Bachelor’s Degree in Life Sciences or equivalent

Experience :

Candidates should have experience performing submissions to Regulatory Authorities.

Have excellent communication skills, organization and planning skills and have high attention to detail.

Be able to communicate effectively in the English language.

Požádat
Přidat do oblíbených
Odebrat z oblíbenýcch
Požádat
Můj e-mail
Kliknutím na "Pokračovat", souhlasíte s tím, že neuvoo sbírá a zpracovává vaše osobní údaje, které jste poskytli v tomto formuláři, aby vytvořili neuvoo účet a přihlásili vás k odběru emailových upozornění v souladu s naší Ochranou Osobních Údajů . Váš souhlas můžete vzít kdekoliv zpět, následováním těchto kroků .
Pokračovat
Žádost