SW Project Manager
Thermo Fisher Scientific
Brno, Czech Republic
před 10 dny

Job DescriptionWhen youre part of Thermo Fisher Scientific, youll do challenging work, and be part of a team that values performance, quality and innovation.

As part of a successful, growing global organization you will be encouraged to perform at your best.

With revenues of $20 billion and the largest investment in R&D in the industry, we give our people the resources and opportunities to make significant contributions to the world.Responsibilities :

Manages software development projects involving department and cross-functional teams. Delivers final product to internal and external customers Identifies task responsibilities with project team members.

Prepares project documentation. Executes issue management. Creates a project plan and executes according to the authorized cost, schedule, and required quality.

Monitors and reports projects from initiation through delivery.

The project manager is the primary source for project information. Organizes interdepartmental activities ensuring completion of the product.

Identifies all affected parties, obtains and distributes required information. Requirements :

Typically requires at least 3+ years in a project management role. A university degree is required. Experience with project management in a multidisciplinary environment.

Experience with worldwide corporate projects. Multidisciplinary mindset.Excellent negotiation skills.

Požádat
Přidat do oblíbených
Odebrat z oblíbenýcch
Požádat
Můj e-mail
Kliknutím na "Pokračovat", souhlasíte s tím, že neuvoo sbírá a zpracovává vaše osobní údaje, které jste poskytli v tomto formuláři, aby vytvořili neuvoo účet a přihlásili vás k odběru emailových upozornění v souladu s naší Ochranou Osobních Údajů . Váš souhlas můžete vzít kdekoliv zpět, následováním těchto kroků .
Pokračovat
Žádost